Президенту України Зеленському В.О.

Позитивний висновок з оцінки впливу на довкілля ТОВ “БЗК” попри 1600 сторінок зауважень
12.06.2019
Ознайомлення депутатів з вироком, винесеним голові Павлівської ОТГ
27.06.2019
Президенту України
Зеленському В.О.

ЗВЕРНЕННЯ

Шановний Володимире Олександровичу!

Ми, мешканці м. Вільнянська та сіл Вільнянського району Запорізької області, згідно ст. 40 Конституції України, звертаємося до Вас, як до керівника нашої Держави та гаранта дотримання Конституції України, прав та свобод людини і громадянина. Просимо Вас вжити заходів для недопущення екологічної катастрофи Вільнянського району Запорізької області.
Дії ТОВ «Біляївський збагачувальний комбінат» (далі ТОВ «БЗК») та окремих місцевих та обласних чиновників є попранням прав і свобод тисяч громадян нашого міста та району. Керівництво ТОВ «БЗК» намагається у будь-який спосіб розмістити відкритий кар’єр з видобутку каолінів та фабрику з його збагачення посеред трьох сіл та м. Вільнянська. Вже понад 2 роки триває боротьба жителів Вільнянщини за майбутнє свого краю. Сьогодні соціальна напруга досягла критичного рівня.
В березні та грудні 2017 року, на зборах громади, мешканці міста Вільнянська та району взяли участь у громадських слуханнях та ОДНОГОЛОСНО проголосували проти видобутку корисних копалин Біляївського родовища. В ході аналізу проектної документації ТОВ «БЗК» погоджувальна комісія (створена на виконання вимог Постанови КМУ №555 від 25.05.2011р.) констатувала суттєві недоліки за екологічною, географічною та соціальною складовими. Відбулися мирні мітинги з сотнями учасників, плакатами та закликами «Зупиніть смерть Вільнянського району», тощо. Заяви про недопущення розміщення кар’єру та фабрики підписали тисячі жителів. Депутатами сільської, місцевої та районної рад прийняті рішення «Про недопущення розміщення кар’єру та фабрики». Копії вказаних документів, зібраних підписів, а також десятки звернень по суті питання було направлено до ГПУ України, Адміністрації Президента України, тощо. Але, думки людей, вочевидь, не є аргументом для «компетентних» органів та організацій. Окремі з них, такі як Запорізька ОДА в особі голови – К.І. Бриля відкрито лобіювали інтереси ТОВ «БЗК» протягом усього періоду боротьби. Губернатор безпідставно «охрестив» злочинною групою частину небайдужих жителів Вільнянщини. Ми впевнені що анонсовані 30 робочих місць (в межах 45-ти тисячного району) та відповідні податкові відрахування в жодному разі не компенсують негативних наслідків для навколишнього середовища та здоров’я людей.
Тиск на громаду Вільнянського краю зі сторони Біляївського збагачувального комбінату збільшується з кожним днем. В засобах масової інформації та інтернет-ресурсах ТОВ «БЗК» надає неправдиву інформацію про представників місцевої влади та ініціативної групи, членів якої обрано шляхом голосування для вивчення спірних питань та врахування думки громади.
Дозвільні документи ТОВ «БЗК» оформлені з численними порушеннями. Незаконним є факт отримання та переоформлення Спеціального дозволу на користування надрами № 4064 від 18.10.2006 р., адже жодного позитивного рішення сільської та районної рад з цього питання не було прийнято. Замість рішень були використання «схвальні» листи від голів, які аж ніяк не являються нормативними документами.
Керівництвом ТОВ «БЗК» незаконно скуповуються землі під майбутній кар’єр. Використовуються усі можливі схеми у тому числі «судові». Договори купівлі-продажу оформлюються в м. Одесі, а мешканці та влада про це навіть не знають. Звертаємо Вашу увагу, що планується знищення земель, які кваліфікуються, як особливо цінні ґрунти!
Останнім часом «делеговані» з області фахівці під керівництвом голови Вільнянської РДА – Іванова Д.Ю. незаконно відбирають (примусово викупають) земельні паї у власників та передають їх зазначеному приватному суб’єкту підприємницької діяльності.
Окрім перерахованого вище, очевидною є наявність корупційних зв’язків, зокрема й надання переваги суб’єкту підприємницької діяльності (ТОВ «БЗК») з боку керівництва адміністрації, адже «антигромадські» проекти розпоряджень готуються спільно з юристами ТОВ «БЗК», безпосередньо в кабінетах фахівців Вільнянської РДА. Фактично суб’єкт підприємницької діяльності готує дозвільні документи «сам собі», а ручний голова лише ставить свій підпис.
Останньою краплею стало те, що 12 червня 2019 року Мінприроди видало позитивний висновок з оцінки впливу на довкілля для ТОВ «Біляївський збагачувальний комбінат». Мешканці впевнені, що прийняте рішення є наслідком службової недбалості або корупційних діянь, адже Звіт з оцінки впливу виконаний з суттєвими порушеннями, ключовими з яких є недостовірні розрахунки викидів у атмосферне повітря, невраховані джерела викидів, ігнорування доведеної радіаційної загрози, відсутність гідрогеологічних досліджень, неврахування зауважень громадян, частину з яких навіть не розглянуто та не включено до Звіту. Розрахунок розсіювання забруднюючих речовин повністю сфальсифіковано та взагалі взято з іншого звіту. Для прикладу: розраховано, що під час пересипки 6400 тонн піщано гравійної суміші у атмосферне повітря потрапить лише 4 кг пилу, а викид від площинних джерел таких як кар’єр розраховано як точковий у вигляді труби діаметром пів метра. У три рази применшено коефіцієнт осідання пилу, у сто разів збільшено затверджені гранично-допустимі концентрації бензапірену… і таких невідповідностей десятки. Кілька Запорізьких фахівців-екологів вивчали вказані матеріали та констатували нікчемність вказаного звіту, але Мінприроди повністю проігнорувало офіційно подані зауваження від мешканців на понад 1600 сторінках!
На цій території вже на глибині 5-6 метрів у воді зафіксовані перевищення рівнів радіоактивності у понад 30 разів, а отже зняття розкривних порід – прямий шлях до тотальних онкологічних захворювань. Окрім цього, через усе родовище проходить магістральний газогін з діаметром 1000 мм та величезним тиском, у разі порушення герметичності якого, наприклад, внаслідок зсувів, сотні гектарів просто вигорять включно з населеними пунктами.
Люди зневірилися щодо справедливості у вирішенні цього питання. В їх розмовах простежується думка, що будь-які рішення, висновки та інші дозвільні документи можна просто придбати за домовленостями внаслідок корупційних діянь.
Шановний Володимире Олександровичу!
Останні події змушують нас до прийняття радикальних мір, та ми ще сподіваємось на уникнення фізичного протистояння. У вашій команді є кваліфіковані юристи, фахівці з земельного та екологічного законодавства. Просимо створити та направити до Вільнянського району Запорізької області тимчасову робочу комісію для перевірки законності прийнятих рішень. Ми зобов’язуємось надати усі докази.
Згідно ст.16 Конституції України, «забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, збереження генофонду Українського народу є обов’язком держави».
Ми – народ, довірили Вам ці високі посади та сподіваємося, що «дбати про благо Вітчизни і добробут Українського народу, відстоювати права і свободи громадян, додержуватися Конституції України і законів України, виконувати свої обов’язки в інтересах усіх співвітчизників» (ст.104 Конституції України) – це принципи, якими Ви керуєтесь у своїй роботі.
Врятуйте частинку своєї країни!
Не допустіть знищення Вільнянської громади!
Мешканці Вільнянського району.